28 жовтня 2023 року відзначається день Параскеви. У народі її прозвали Льняницею, бо цього дня жінки хвалилися своїм льоном.
Інші назви свята: Параскева, Льняниця, Бабина заступниця, Тріпальниці.
історія свята
За переказами Параскева виросла в сім'ї багатого сенатора, але свій аскетичний спосіб життя обрала ще в юності. Майже все своє багатство Параскева витратила для нужденних, купувала їм одяг та їжу. Дівчина була дуже вродлива, але молодим людям відмовляла завжди. Цілком присвятила Господу. Під час гонінь християн при імператорі Діоклетіані Параскеву теж схопили, жорстоко мучили і пізніше обезголовили.
Коли скасують графіки відключення світла: хто та як формував черги
Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування
Терміново біжіть до супермаркету, поки не почалися тривалі відключення світла: що потрібно купити кожному українцеві
"Бусифікацію" обіцяють викорінити: ТЦК застосують новий підхід до мобілізації
Параскева стала П'ятницею, бо це був переклад її імені, батьки назвали її на честь дня страждань Христа. Параскеву шанували ще й тому, що було слов'янське божество П'ятниця, яке сприяло жінкам і матерям. Коли день цей святий випадав на п'ятницю, це було особливе свято, але тиждень із цим днем називали П'ятницькою.
Традиції та обряди
Святу Параскеву вважали помічницею жінок у їхніх справах та турботах. Сьогодні не працювали і було заборонено прати білизну та прясти. Можна було тільки тріпати і м'яти льон. Перший витріпаний льон показували один одному і вихвалялися в майстерності. Дівчата зазвичай показували його нареченим та їхнім матерям.
Ще сьогодні утеплювали хати та оглядали їх, худобу заганяли у зимові стійла. Також люди вірили, що Параскєва ще й покровителька полів та худоби. Тому в церкві святили плоди та зберігали їхні будинки до кінця року. Якщо починався відмінок худоби, то одразу молилися святий.
Навіть якщо цей день не припав на п'ятницю, тиждень все одно вважається П'ятницьким, тому всі повір'я однаково діють. Сьогодні не дозволяли орати та боронити, жінкам не можна було прясти. У день пам'яті великомучениці не можна було працювати в жодному разі. Якщо прясти і ткати, у Параскеви П'ятниці "засмічаються очі". А якщо хто прястиме, то його батько і мати на тому світі будуть сліпими. "Не прясти у п'ятку, бо в цей день Спаситель зазнав обплювання, а на пряжу не можна не начхати"
Проте шити цього дня можна було. А ось прати і "золити" білизну (так раніше мили золою), то П'ятниця на тому світі за цією людиною ганятиметься. Також не можна мити підлогу, тому що "після смерті будеш у помиях повертатися".
Ще сьогодні не можна:
- Пекти хліб;
- Помста сміття з дому;
- Чистити труби;
- Мити голову;
- Купати дитину.
Дітей не купають щоб на них сушець не напав (болюча худорлявість). Але якщо все ж таки викупали, то щоб він не захворів потрібно зробити обряд. Мати повинна віддати дитину сторонній жінці, вона має підійти з нею до вікна та продати за гріш матері. Мати бере дитину через вікно і платить. А гріш жінка має витратити на користь святої. За допомогою цього обряду дитина стає чимось новим, тому не буде кари за купання.
Сьогодні не можна також і сміятися, інакше багато плакатимете в старості. А якщо сміялися з людей, то дістанеться вам на тому світі.
Нагадаємо, що всього 2 молитви та ваші батьки будуть щасливі: як звернутися до Господа за найрідніших.
Раніше ми повідомляли, що Різдво 25 грудня і крапка: як пояснюється перенесення свята і чому ми таки відзначали 7 січня.