У церковному календарі це день вшанування пам'яті пророка Наума, який жив у VII столітті до н. на території Галілеї.
Про життя Наума не залишилося ніяких відомостей. Однак відомо, що він свого часу написав книгу пророцтв, яка побачила світ приблизно в 663 році до н.е. після падіння Фів. Інші назви свята: "Наум", "Наум на ум", "Грамотник".
Наші пращури вірили, що Наум - покровитель учнів, тому його і називали Грамотником. Дітей відправляли саме цього дня на навчання, а не 1 вересня, як роблять зараз. Тому день був сповнений справ.
Віддавали дітей на навчання так пізно, бо вони допомагали дорослим у роботі на городах та полях. А отже, не могли вчитися, коли робота була в самому розпалі. Перед тим, як віддати дитину на навчання, проводили цілий ритуал. Спочатку на світанку вся сім'я йшла до храму. Службу потрібно обов'язково повністю відстояти. Учню слід підійти до ікони святого Наума та попросити у нього допомоги у навчанні. До речі, це можна зробити зараз, особливо тим, кому перший семестр у школі дався нелегко. І це стосується не лише дітей, а й студентів чи тих, хто вирішив піти на курси або зайнятися самонавчанням. Далі потрібно було попросити у святого отця благословення.
Пенсіонери ВПО можуть отримати солідну надбавку: що для цього потрібно
Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте
Багатогодинні черги до ТЦК відміняються: у "Резерв+" запрацювала довгоочікувана функція
Штрафи за дрова: українцям підказали, як уникнути покарання за деревину на своєму подвір'ї
Батьки повинні залишити в храмі пожертву у міру своїх можливостей. Потім усі разом йшли додому та зустрічали вчителі за накритим столом. Найчастіше вчителем був диякон чи інший священнослужитель, оскільки саме вони найкраще зналися на грамоті.
Сам учень має тричі низько вклонитися викладачеві. А вчитель символічно легко вдаряв його батогом. При цьому мати за традицією має плакати, щоб її не назвали безсердечною. Вона ж давала учню кістяну вказівку і сідала за стіл. Хоча перше заняття було завжди продуктивним, але з ритуалу обов'язково має пройти. Тому викладач починав із абетки.
Наприкінці уроку вчителю дарували рушник із короваєм і проводжали до воріт всією сім'єю. То був єдиний день, коли викладач приходив додому до учня. Далі дитина вже сама ходила на навчання, брав із собою абетку, указку, а першого дня ще й подарунок для вчителя. Подарунок зазвичай був чимось їстівним та смачним. Якщо хтось міг оплатити навчання, то просто давали дитині гроші.
Святому Науму можна сьогодні молитися не лише учням, а й тим, хто сумнівається у своїх діях перед важливою подією. Потрібно піти до церкви, стати в ікони пророка Наума і пошепки розповісти йому, у чому ви сумніваєтеся. Потім треба сказати: "Наум, підсоби, розумне рішення підкажи". І далі тричі перехреститися і весь день провести на самоті, навіть говорити ні з ким не можна. Краще не митись і не розчісуватись, а перед сном ще раз треба попросити допомоги у святого. Тоді вранці ухвалить рішення.
1 грудня не можна їсти під час навчання, інакше ви просто заїдете все, що вже вивчили. Книжку ж не можна залишати відкритою, щоб не забуто все, що вчили. Також постарайтеся не виходити з дому пізно увечері та вночі. А якщо подаватимете милостиню жебраку, то не можна дивитися йому в очі.
Нагадаємо про Різдвяний піст-2023: харчування по всіх днях до 24 грудня включно, що можна їсти.