У православному церковному календарі це день вшанування пам'яті мученика Гордія Каппадокійського та пророка Малахії.
Інші назви свята: "Гордій", "Гордей", "День Малахії Доїльниці", "Малахій", "Оберіг корови".
У цей день є повір'я, згідно з яким не можна хвалитися і пишатися чимось, оскільки гординю вважають найбільшим смертним гріхом, а ім'я святого схоже на слово "гординя". Вірять, що якщо хвалитися цього дня, то Гордій все забере у цієї людини, і вона залишиться ні з чим.
Також вірили, що у цей день особливо злим стає нечисть. Відьми, нібито дуже голодні після своїх гулянь, ідуть доїти корів. Ось тільки роблять вони це надто сильно і забирають кров замість молока. Корови були надто важливими для наших предків, тому їх усіляко оберігали. Для цього слід взяти просалені свічки та прив'язати кілька з них над хвірткою або воротами. Можна ще попросити одного захисника доглянути тварин – Дворового.
В Україні посилять мобілізацію та укріплять міста: до чого слід готуватися
Більше жодних пільг: пенсіонерів змусять платити податок на землю
1000 гривень від держави: як отримати допомогу пенсіонерам
Українцям дозволили не сплачувати за комунальні послуги: коли рахунки можна "заморозити"
Щоб Дворовий погодився захищати худобу, її треба задобрити. Спочатку зробіть коровай із трьох жменьок борошна. Одну візьміть із дому, другу – у сусідів, а третю треба освятити у церкві. Над ними промовте:
"Дворовий, ти мій рідний, худобу мою убережи, молоко її збережи. Відьму від неї віджени, запутай їй шляхи.
Потім такий коровай слід залишити в корівнику і шматочок дати корові. Ще її напувають молочною вівсянкою, чистять хлів і перевіряють на наявність щілин.
На Гордія є повір'я, що сніг, який випав сьогодні, має силу приносити жінкам красу. Потрібно набрати його в якусь ємність та обтирати вранці обличчям їм, а потім ще в обід та перед сном. Не витирайте його нічим. А воду, що розстала, не потрібно виливати. Зберіть її і щоранку оббризкуйте тіло і обличчя. Це принесе не лише молодість, а й красу дівчині.
Цього дня є низка заборон. Що сьогодні не можна робити:
- лаятися і поганословити;
- відмовляти у допомозі;
- рукоділництво;
- займатися прибиранням, викидати сміття.
За народними прикметами в цей день не варто вкладати гроші та починати будь-які нові справи, а також хвалитися своїми успіхами та успіхами дітей - можна назавжди відвадити успіх. За старих часів так і говорили: "Сатана гордився - та з неба звалився".
Ще раніше намагалися відвести припадочну людину до знахаря чи цілителя, щоб вилікувати її.
Нагадаємо, що після цих слів ви будете під надійним захистом Господа: маловідома молитва, яку стоїть знати.
Раніше ми повідомляли, що часу залишилося зовсім мало: коли потрібно вбирати ялинку у 2023 році, думка психологів.