Цього дня віруючі православної церкви вшановують пам'ять святого Андрія Первозванного, який був рідним братом апостола Петра.
Інші назви свята: "Андрій Первозваний", "Андрій Осінній", "Андрій Зимній". У народі ніч на 30 листопада (за старим стилем – 13 грудня) була часом для ворожінь.
Своїм святом цей день раніше вважали знахарі та цілителі. Тим, хто мучився поганими думками, одягали на голову вінок із вероніки. А щоб дітям не снилися кошмар, кілька її гілочок ховали під подушку. Також була цікава розвага з калитою – круглий світлий корж з отвором посередині. Її вішали на стрічку під стелею. А коли молодь збиралася з одному будинку, дівчата співали пісні, доки хлопці намагалися відкусити від калити шматочок.
Існує на Андрія обряд, щоб швидше вийти заміж. Спочатку на льон треба 27 разів прошепотіти "Отче наш", а потім посадити його в горщик зі словами:"Андрію, ти перший був покликаний, ти перший все знав і всім допомагав. Допоможи і мені, нареченого знайди. Пройдися країнами, пропливи океанами, сто земель обійди, але мені найкращого знайди. Щоб був гарний і душею, і тілом, та щоб у руках у нього сперечалася справа. Приведи його якнайшвидше, прошу тебе, Первозванний Андрію". За паростками потрібно було добре доглядати, адже як тільки насіння проросте, змова подіє.
Київстар обіцяє безлімітний інтернет за 1 гривню: як отримати
ТЦК переходять у посилений режим: скільки ще людей планують мобілізувати
В Україні проводять масштабну зміну системи пенсій: скільки "знімуть" із реальних зарплат
Тарифний нокаут у листопаді: подорожчають одразу дві платіжки
Апостола Андрія вважали за покровителя рибалок, тому можна помолитися йому, щоб рибалка була вдалою. Але першу рибу потрібно відпустити, щоби вона привела інших риб.
І все ж таки найбільш популярний Андрєєв день різними ворожіннями, які схожі на ті, які проводили на свята. Дівчата збиралися разом і готували кілька маленьких пиріжків, викладали їх у ряд і звали собаку. Чий пиріжок вона з'їсть першим, та й заміж раніше за всіх вийде.
Що не можна робити 30 листопада
На Андрія не можна шити, ткати, прясти, займатися різним рукоділлям, щоб не викликати лиха. Часто заборону продовжували до Хрещення. Також краще не займатися інтелектуальною роботою, є повір'я, що так можна збожеволіти. Бажано також не влаштовувати галасливих гулянь з алкоголем. І хоча це день, коли часто проводять ворожіння, але Церква не дозволяє ворожити ніколи, особливо у свято.
Нагадаємо про 2 молітви до Господа, які має знати кожна мама: діти будуть захищені та щасливі .
Раніше ми повідомляли про Різдвяний пост-2023: живлення по всіх днях до 24 грудня включно, що можна їсти.